Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради звертає увагу!
Інформаційна пам’ятка керівникам підприємств, організацій, установ Шевченківського району
Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради звертає увагу, що Генеральною угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні, план заходів якої затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1044-р “Про затвердження плану заходів щодо реалізації положень Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні”, передбачено перелік дій, направлених на забезпечення належної роботи в рамках системи управління охороною праці на державному, галузевому і регіональному рівні.
На виконання пункту 2.63 плану заходів Генеральної угоди бюджетним установам необхідно щороку передбачати у розрахунках до кошторисів, відповідно до ст. 19 Закону України “Про охорону праці”, окремим розділом видатки на охорону праці.
Одночасно повідомляємо, що ст.161 та 162 КЗпП України передбачено, що власник або уповноважений ним орган розробляє за участю професійних спілок і реалізує комплексні заходи щодо охорони праці відповідно до Закону України “Про охорону праці”. План заходів щодо охорони праці включається до колективного договору.
Для проведення заходів по охороні праці виділяються у встановленому порядку кошти і необхідні матеріали. Витрачати ці кошти і матеріали на інші цілі забороняється. Порядок використання зазначених коштів і матеріалів визначається в колективних договорах.
Ст. 20 Закону України “Про охорону праці” також передбачено визначення обсягів та джерел фінансування комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання, аваріям і пожежам.
Звертаємо увагу керівників підприємств,установ, організацій усіх форм власності на необхідність внесення вищезазначеної інформації до колективних договорів.
Одночасно наголошуємо увагу на роз’ясненнях щодо виплат, які не враховуються при забезпеченні мінімального розміру заробітної плати, наданих листом Міністерства соціальної політики від 18.01.2017 № 119/0/101-17/282 а саме: частиною другою ст. 31 Закону України “Про оплату праці” (в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII) визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. До таких виплат належать: доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Отже, у випадку, коли працівнику встановлені доплати за роботу у важких і особливо шкідливих умовах праці, які виплачуються за результатами атестації робочих місць, доплата за використання дезінфікуючих засобів, за роботу в нічний час, підвищена оплата за роботу у надурочний час зазначені та інші виплати, визначені в другому абзаці ст. 31 вищезазначеного Закону, мають виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати (3200,0 гривень).
Всі інші виплати (доплати, надбавки, премії, індексація тощо), які працівнику нараховуються згідно з умовами колективного та трудового договору, враховуються при визначенні мінімального розміру заробітної плати.
Також нагадуємо, що мінімальна заробітна плата, після набрання чинності Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, не застосовується як розрахункова величина у колективних договорах та угодах усіх рівнів.
Сторонам, які уклали колективні договори і угоди, необхідно привести їх у відповідність із цим Законом згідно із законодавством.