Декларування громадянами доходів, отриманих у 2015 році, та легалізація робочих місць і заробітної плати
11 лютого 2016 року в інформаційному агентстві «Мост – Днепр» відбулася прес – конференція на тему: «Декларування громадянами доходів, отриманих у 2015 році, та легалізація робочих місць і заробітної плати» за участі начальника управління комунікацій Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Манушак Осипової.
За її словами: «З початку поточного року тема декларування громадянами доходів, отриманих у 2015 році, є однією з найважливіших і актуальніших всього сучасного інформаційного простору. Деклараційна кампанія 2016 року стартувала з 1 січня і продовжиться до 1 травня поточного року, яка успішно прийняла естафету від деклараційної кампанії – 2015. За наслідками декларування доходів у 2015 році до бюджету надійшло 62 мільйони гривень. Це на 14,7 мільйонів гривень більше, ніж у 2014 році. Доходи в сумі більше мільйона гривень минулого року задекларували 299 громадян на суму податку на доходи фізичних осіб до сплати у розмірі 18,7 мільйонів гривень.
Звертаю увагу, що кампанія декларування у 2016 році відрізняється від попередніх років. По-перше, за наслідками 2015 року фізичні особи – платники податків в декларації здійснюють розрахунок податкових зобов’язань не тільки по податку на доходи фізичних осіб, але і по військовому збору. По-друге, громадяни здійснюють декларування по новій формі декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 і введена в дію з 1 січня поточного року. Обсяг декларації і кількість додатків до неї скорочена вдвічі. А оподаткування доходів, отриманих у 2015 році, здійснюється по існуючих ставках без змін».
Манушак Осипова зазначила: «Не можу залишити без уваги деякі зміни, внесені Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році», в адмініструванні єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, тобто єдиного внеску.
З 1 січня 2016 року для платників єдиного внеску нарахування здійснюється по єдиній ставці 22% до бази нарахування. Таким чином, при нарахуванні єдиного внеску не враховується клас професійного ризику виробництва. Раніше розміри ставок єдиного внеску складали від 6,78% до 49,7%. При цьому, велика частина ставок внеску по класах ризику перевищувала 36%».
Щодо легалізації робочих місць і заробітної плати начальник управління комунікацій ГУ ДФС у Дніпропетровській області зауважила: «Сьогодні актуальною темою є боротьба з виплатою заробітної плати в «конвертах» реалізація гарантій оплати праці і організація заходів недопущення виникнення заборгованості по її виплаті. Підприємства та громадяни – суб’єкти господарювання, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватися чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства по виплаті заробітної плати.
Працівники, отримуючи гроші в «конвертах», є заручниками самих себе. Одержуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості із працедавцем, позбавляє себе соціальних виплат і гарантій. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів.
Суб’єктам господарювання варто пам’ятати: використання нелегальної робочої сили, не оформлення трудових стосунків або несвоєчасна реєстрація трудових відносин з найнятим робітником – це порушення трудового законодавства, яке передбачає адміністративну, фінансову і кримінальну відповідальність».
Також, Манушак Осипова повідомила, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу і у котрий раз повідомляє, що інформаційні повідомлення стосовно граничних термінів звітності і сплати податкових зобов’язань в розрізі всіх податків і зборів щодня розміщуються на головній сторінці субсайту ГУ ДФС, направляються для висвітлення засобам масової інформації, а також на електронні адреси платників Дніпропетровщини. Для створення комфортних умов для платників (зокрема, для надання звітності) при органах ДФС області працюють Центри обслуговування платників з продовженим режимом роботи в буденні дні і по суботах з 9.00 до 16.00, що дозволяє платникам відвідати Центри в слушний для них час.
Кампанія декларування податку на прибуток за 2015 рік
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що 24.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), положення якого у частині справляння податку на прибуток підприємств набрали чинності 01.01.2016.
Відповідно до змін, внесених Законом №909 до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), з 01.01.2016 щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств не справляються та не підлягають розрахунку у декларації.
При цьому, об’єкт оподаткування визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу (пункт 134.1 статті 134 Кодексу).
Терміни подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що з 01.01.2016 набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо
забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) у частині справляння податку на прибуток підприємств.
Згідно з пунктом 137.4. статті 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.
При цьому податкова декларація з податку на прибуток підприємств (далі – декларація) розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Виключенням є:
– виробники сільськогосподарської продукції, визначеної статтею 209 Кодексу, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, що починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року (підпункт 137.4.1 пункту 137.4. статті 137 Кодексу);
– особа, що ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, для якої перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду (підпункт 137.4.2 пункту 137.4 статті 137 Кодексу);
– платник податку, що ліквідується (у тому числі до закінчення першого податкового (звітного) періоду), для якої останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації (підпункт 137.4.3 пункту 137.4 статті 137 Кодексу).
Відповідно до пункту 137.5 статті 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку:
а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному(податковому) році;
б) виробників сільськогосподарської продукції;
в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень.
При цьому, до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Враховуючи зазначене вище, для платників, які протягом 2015 року звітували поквартально (перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року), декларація за звітний (податковий) 2015 рік подається не пізніше 9 лютого 2016 року (граничний термін сплати – 19 лютого 2016 року).
Для платників податків, у яких відповідно до Кодексу податковим (звітним) періодом є календарний рік, декларація за звітний (податковий) 2015 рік подається не пізніше 29 лютого 2016 року (граничний термін сплати – 10 березня 2016 року).
Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 46.2 статті 46 Кодексу платник податку на прибуток разом з відповідною декларацією подає квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання декларації.
Про скасування (блокування) посилених сертифікатів
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зазначає, що Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД) на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД у розділі «Новини» за посиланням http://acskidd.gov.ua/news повідомив про порядок скасовування або блокування власних посилених сертифікатів.
АЦСК ІДД рекомендовано скасовувати або блокувати власні посилені сертифікати за заявою у письмовій формі, яку необхідно подати до АЦСК ІДД протягом робочого дня, або за електронним запитом.
Процедура скасування або блокування за електронним запитом здійснюється цілодобово за допомогою надійного засобу електронного цифрового підпису «ІІТ Користувач ЦСК-1» та особистого ключа підписувача. У цьому випадку заявник звільняється від оформлення паперових документів та відвідування відокремленого пункту реєстрації АЦСК ІДД, а інформування підписувача про скасування або блокування посиленого сертифіката здійснюються у режимі реального часу.
Процедуру скасування або блокування власного посиленого сертифіката за електронним запитом наведено у підпунктах 5.9. та 5.10. пункту 5 Настанови користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1» та у «Відеоінструкції по скасуванню посилених сертифікатів за електронним запитом».