До уваги неповнолітніх !!!
З метою підвищення рівня обізнаності дітей та роботодавців щодо додержання законодавства про працю відносно неповнолітніх та недопущення використання найгірших форм дитячої праці –
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області інформує.
Неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років з якими у відповідності до п.5 ч.1 ст.24 КЗпП України трудові договори укладаються в обов’язковому порядку в письмовій формі.
Праця неповнолітніх – основні гарантії
При прийнятті на роботу неповнолітнім особам до 16 років необхідно мати: 1) копію свідоцтва про народження (замість паспорта), 2) згоду одного з батьків або особи, що його замінює, 3) документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час.
Відповідно до ст. 187 КЗпП України, неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Робочий час і час відпочинку
Пунктом 1 частини першої статті 51 КЗпП України для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу: особам від 16 до 18 років — до 36 годин на тиждень (включно); особам від 15 до 16 років — до 24 годин на тиждень (включно); учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул можуть працювати не більше 24 години на тиждень. Для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої ст. 51 КЗпП України.
Заборонено
Залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні (ст. 55, 63, 192 КЗпП України, ст. 11 Закону «Про охорону праці»); застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (ст. 190 КЗпП України, ст. 11 «Про охорону праці»);залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (ст. 190 КЗпП України, ст. 11 Закону «Про охорону праці»).
Надання відпусток неповнолітнім
Ст. 75 КЗпП України та ч.8 ст. 6 Закону України «Про відпустки» встановлено, що для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час (ст. 195 КЗпП України, ст. 10 Закону «Про відпустки»). Згідно зі статтею 195 КЗпП України та статтею 10 Закону «Про відпустки» неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві.
Конституція України забороняє будь-яку примусову працю, залучення дітей до праці можливе лише за умови, якщо ця праця не буде перешкоджати заняттям в школі та здоров’ю дитини!
У разі інформації про порушення прав дитини у сфері праці або використання дітей у найгірших формах праці, просимо негайно повідомляти про такі факти Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області за адресою: 49107, м. Дніпро, вул. Казакова, 3; офіційний E-mail: 04dp@dsp.gov.ua або Державну службу України з питань праці за адресою: 01601, м. Київ, вул. Десятинна, 14; офіційний E-mail: dsp@dsp.gov.ua
Ірина БІЛАНИНЕЦЬ
Заступник начальника відділу з питань додержання
законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість,
працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпровському регіоні управління з питань праці Головного
управління Держпраці у Дніпропетровській області