«Електронний кабінет» – сучасний мобільний доступ до он-лайн послуг ДФС
Під час виступу перед ЗМІ начальник управління обслуговування платників ДПІ у Чечелівському районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області Алла Свірська проінформувала, що відповідно до наказу Мінфіну від 14 липня 2017 року № 637 «Про затвердження Порядку функціонування Електронного кабінету», запроваджено інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет».
За її словами, «Електронний кабінет» реалізований у вигляді захищеного Інтернет-порталу для платників податків, робота в якому здійснюється у режимі реального часу та не вимагає використання жодного додаткового програмного забезпечення. «Електронний кабінет» працює цілодобово, крім часу, необхідного для проведення технічного обслуговування. Електронні сервіси ДФС, що представлені в «Електронному кабінеті» є доступними у соціальних мережах. Робота з «Електронним кабінетом» вимагає від платника використання електронного цифрового підпису. Повний перелік можливостей, передбачених «Електронним кабінетом», наведено у статті 421 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
«Електронний кабінет» платника складається з двох функціональних частин: відкрита (загальнодоступна) та приватна (особистий кабінет). Для забезпечення взаємодії засобами «Електронного кабінету» в приватній частині (особистий кабінет), яка є індивідуальною персоніфікованою веб-сторінкою користувача, платник здійснює електронну ідентифікацію з використанням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) відповідальних осіб платника (директора, бухгалтера, осіб, які мають право підпису), наданого будь-яким акредитованим центром сертифікації ключів відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис». Приватна частина (особистий кабінет) «Електронного кабінету» забезпечує надання платнику податків послуг, перелік яких передбачено ПКУ.
Вхід до відкритої частини надається усім користувачам без винятку та дозволяє переглянути довідкову інформацію, новини, податковий календар та інформацію з реєстрів ДФС, які є загальнодоступними.
Фахівець звернула увагу на те, що у відкритій частині платники отримують доступ до:
- iнформацiї з публiчних реєстрiв, зокрема: дані про взяття на облік платників податків; доступ до реєстру платників єдиного податку, реєстру страхувальників ЄСВ, даних реєстру платників ПДВ; реєстру неприбуткових установ та організацій тощо;
- iнформацiї про граничнi термiни сплати податкiв, зборiв, обов’язкових платежiв та подання звiтностi (податковий календар);
- перегляду та друку бланкiв податкової звітності;
- можливості заповнити декларацiї про майновий стан i доходи для громадян тощо.
Приватна частина (особистий кабінет) використовується як механізм спілкування платника та контролюючого органу. Вхід до приватної частини здійснюється після обов’язкової ідентифікації, тобто процедури розпізнавання особи, з використанням ЕЦП, наданого будь-яким акредитованим центром сертифікації ключів.
Після ідентифікації в приватній частині платникам надається доступ до наступних сервiсiв:
- подання податкової звітності в електронному вигляді до органiв ДФС, пенсiйного фонду та статистики;
- перегляду та друку ранiше поданої звітності;
- подання заяв: платника ПДВ, про внесення/зняття сiльськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачiв бюджетної дотації, про видачу довiдки про вiдсутнiсть заборгованостi з податкiв i зборiв, У цій частині «Електронного кабінету» платник має можливість отримати довідку про відсутність заборгованості в електронному вигляді. Слід зазначити, що відтепер за номером довідки про відсутність заборгованості можна перевірити її чинність на сьогоднішній день.
Також стало можливим подання реєстраційної заяви в електронному вигляді за формою № 1-ОПП та заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 17-ОПП.
- Платники мають можливість направити запити до органів ДФС, зокрема про: отримання витягу з реєстру платникiв ПДВ; щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати ПН/РК; нововведення – направлення повiдомлення про об’єкти оподаткування (форма № 20-ОПП); за допомогою сервісу отримання iнформацiї про стан розрахункiв з бюджетом; реєстрація податкових накладних (із новацій – реалізовано можливість направлення на реєстрацію податкових накладних реєстром по декілька накладних (раніше реєстрація виконувалась «поштучно») тощо.
Крім того, платник має можливість отримати iнформацiю з реєстрiв операцiй та транзакцiй в СЕА ПДВ та реєстрiв операцiй та транзакцiй в СЕА реалiзацiї пального.
«Можливості «Електронного кабінету» забезпечують потреби все більшої кількості платників. А з початком функціонування електронних сервісів, кількість яких постійно збільшується з урахуванням потреб сьогодення, максимально спрощуються процедури адміністрування податків та взаємодія платників з контролюючими органами» – завершила Алла Свірська.