Фахівці ДСНС звертаються до громадян!
Спалювання сухих рослинних залишків стало для наших громадян настільки звичним, що практично не звертається увага на те, якої шкоди ці дії завдають довкіллю, життю та здоров’ю людей. Випалювання сухої трави та спалювання сміття може призвести до масштабних лісових пожеж та завдати непомірних збитків природі. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко. Тож для того, щоб не допустити виникнення пожежі, слід бути особливо обережними при поводженні з вогнем.
Основними причинами виникнення лісових пожеж є: діяльність людини; грозові розряди; самозаймання торф’яної крихти; сільськогосподарські пали в умовах спекотної погоди або в пожежонебезпечний сезон.
Причиною 90% пожеж у природних екосистемах є необережне поводження з вогнем дітей та дорослих, спалювання сміття поблизу житлових будинків і на території, прилеглій до лісових масивів, іскри з вихлопних труб автотранспорту, блискавки, самозаймання промасленого обтирального матеріалу, ефект фокусування сонячних променів на склі та консервних бляшанках, залишених людьми на природі. Причинами виникнення таких пожеж можуть бути – кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з вогнем.
Тож, щоб не допустити виникнення масштабних загорянь на відкритих територіях, треба неухильно дотримуватись правил пожежної безпеки:
- не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень;
- не тікайте від полум`я у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом
- з небезпечної зони, до якої наближається полум`я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню;
- якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або прикрийте ніс та рот мокрим одягом;
- будьте обережні в місцях загоряння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;
- особливо будьте обережні у місцях торф`яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому рухайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів.
Пам’ятайте, користуватись вогнем для знищення сухої трави та сміття категорично заборонено. Адже ці необдумані дії можуть призвести до розповсюдження вогню на житлові, господарські споруди, спричинити значні матеріальні збитки, нанести непоправної шкоди довкіллю, здоров’ю та життю людей.
Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків без дозволу відповідних органів заборонене законодавством України. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 77-1 КУпАП).
Якщо ж ви помітили загоряння в лісах, на відкритих територіях, сміттєзвалищах, негайно телефонуйте за номером „101”. Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків. Бережіть себе та природу.