ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Головний бухгалтер приватного підприємства звернулась за консультацією до головного державного інспектора Валентини Іванівни Бабкіної Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Управління з питань праці з питанням: «Як оплачуються святкові години працівникам при підсумованому обліку робочого часу якщо напідприємстві встановлено обліковий період рік?».
Згідно зі статтею 61 КЗпП України, на підприємствах, що мають безперервно діючий характер роботи, може бути запроваджено підсумковий облік робочого часу. Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу затверджені Наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 року №138.
При підсумованому обліку робочого часу щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена працівнику графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді. Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди – декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо.
При підсумованому обліку робочого часу графіки роботи (змінності) мають розроблятися таким чином, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП України), тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, ніж сорок дві години (ст. 70 КЗпП України). Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ч. 2 ст. 59 КЗпП України).
В окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку може бути скорочена, але не менше, ніж на 12 годин на добу. На умовах, визначених колективним договором, невикористані години щоденного (міжзмінного) відпочинку підсумовуються і можуть бути надані як додаткові вільні від роботи дні протягом облікового періоду.
Робота понад норму робочого часу, передбаченого графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період, не є надурочною роботою. Переробіток норми робочого часу, що виникає в окремі дні при підсумованому обліку, може компенсуватися додатковими днями відпочинку або відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду (п. 10 Методрекомендацій).
Але, відповідно до п. 11 Методрекомендацій, у разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП України) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищуюсь цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі. При цьому під час підрахунку надурочних годин у випадку підсумованого обліку робочого часу робота у святкові і неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі.
Тобто, якщо працівники працювали у святкові та неробочі дні, визначені ст. 73 КЗпП України, за встановленим їм графіком, то години, які вони відпрацювали в такі дні, оплачуються в подвійному розмірі, і не вважаються надурочними. Відповідно до рекомендації Мінсоцполітики, наведеній у листі від 09.12.2014 р. №922/13/155-14:
«На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку. Ця норма статті 107 КЗпП України використовується у випадку, коли робота у святковий, неробочий день не включається до норми робочого часу.
Для працівників, які працюють за графіками і робота у святкові та неробочі (вихідні) дні включається до місячної норми робочого часу, оплата праці провадиться відповідно до норм зазначеної статті 107 КЗпП України, а саме – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, але не може бути замінена іншим днем відпочинку, оскільки в такому випадку працівником не буде повністю відпрацьована встановлена йому норма робочого часу».
При цьому згідно із ст. 53 КЗпП України напередодні святкових і неробочих днів (визначених ст. 73 КЗпП України) тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Виключення встановлено лише для працівників, зазначених у статті 51 КЗпП України (яким встановлено скорочений робочий час). Отже, і при підсумованому обліку робочого часу, розробляючи графік роботи працівника, слід враховувати зазначене скорочення.
Головний державний інспектор
відділу з питань додержання законодавства про працю,
застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів
та з питань дитячої праці
у Дніпропетровському регіоні
Бабкіна Валентина Іванівна.