Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області інформує. Чи залежить розмір мінімальної заробітної плати від посади працівника?
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом, що визначено статтею 43 Конституції України.
Регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності здійснюється державою шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників відповідно до статті 8 Закону України «Про оплату праці».
Умови визначення розміру мінімальної заробітної плати визначені статтею 9 Закону України «Про оплату праці». Так, розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров’я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості. Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України з урахуванням вироблених шляхом переговорів пропозицій спільного представницького органу об’єднань профспілок і спільного представницького органу об’єднань організацій роботодавців на національному рівні відповідно до статті 10 Закону України «Про оплату праці». Розмір мінімальної заробітної плати не може бути зменшено в разі зменшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зміни розміру мінімальної заробітної плати іншими законами України та нормативно-правовими актами є чинними виключно після внесення змін до закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до частин першої та другої статті 95 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах, та, згідно ст. 3 Закону України «Про оплату праці» є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці; розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати. Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати. У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Основою для нарахування заробітної плати працівника є посадовий оклад займаної ним посади, встановлений тарифною сіткою (штатним розписом) підприємства, який, згідно ст. 96 КЗпП України встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року, який у 2019 році становить 1921,00 гривні. Штатний розпис, згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 27.06.2007 № 162/06/187-07 – це документ, що встановлює для даного підприємства, установи, організації структуру, штати та посадові оклади працівників. У штатному розписі містяться назви посад, чисельність персоналу і оклади по кожній посаді.
Мінімальна заробітна плата для посади флориста та будь-якої іншої посади розраховується виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника, доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці та потрібна бути не меншою, за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, а саме – 4 173,00 гривні у місячному розмірі та 25,13 гривні – у погодинному, що визначено ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
Розміри посадових окладів повинні встановлюватись залежно від складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників, тобто, з урахуванням відповідних розділів та кодів професій, згідно Класифікатору професій України, у якому перелічені усі наявні в державі професії та кожній окремій професії чи її групі наданий код. Професії поділені на розділи у відповідності до кваліфікації працівника, рівня освіти та спеціалізації, складності професійних завдань та обов’язків, необхідності використання інструментів чи устаткування, продукції, яка виробляється, або послуг, що надаються. Отже, роботодавцем визначається, наприклад, коефіцієнт, який, на виконання вимог статті 96 КЗпП України, застосовується до посадових окладів з метою додержання міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень (розділів Класифікатору професій України, розрядів, категорій працівників) або інший спосіб дотримання такого співвідношення. Наприклад, відповідно до Класифікатору професій України, код професії «Флорист» – 7331, професія відноситься до сьомого розділу «Кваліфіковані робітники з інструментом». Посадовий оклад флориста має бути встановлений у розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та перевищувати розміри окладів посад, які відносяться до восьмого розділу Класифікатору професій України «Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин», наприклад застосувавши коефіцієнт такого перевищення.
Підсумовуючи викладене, повідомляємо, що розмір мінімальної заробітної плати, відповідно до чинного законодавства України, не залежить від посади працівника. Однак, враховуючи, що основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати працівників є затверджена штатним розписом тарифна сітка, розміри посадових окладів мають бути встановлені з урахуванням показників, за якими відрізняються обов’язки працівників відповідних посад.
Чи залежить розмір мінімальної заробітної плати від посади працівника?
Відповідно до статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Забороняється використання примусової праці. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати визначені Законом України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995 (далі – Закон України «Про оплату праці»).
Держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників відповідно до статті 8 Закону України «Про оплату праці».
Відповідно до частин першої та другої статті 95 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Згідно ст. 3 Закону України «Про оплату праці» мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати. Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати. У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Умови визначення розміру мінімальної заробітної плати визначені статтею 9 Закону України «Про оплату праці». Так, розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров’я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості. Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України з урахуванням вироблених шляхом переговорів пропозицій спільного представницького органу об’єднань профспілок і спільного представницького органу об’єднань організацій роботодавців на національному рівні відповідно до статті 10 Закону України «Про оплату праці». Розмір мінімальної заробітної плати не може бути зменшено в разі зменшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зміни розміру мінімальної заробітної плати іншими законами України та нормативно-правовими актами є чинними виключно після внесення змін до закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про державний бюджет» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2019 року у місячному розмірі складає 4173,00 гривні, у погодинному – 25,13 гривні.
Статтею 96 КЗпП України визначено, що системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників – залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати. Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року, який у 2019 році становить 1921,00 гривні.
Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або органом, уповноваженим власником, згідно з професійними стандартами (кваліфікаційними характеристиками) за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). Вимоги до кваліфікаційних та спеціальних знань працівників, їх завдання, обов’язки та спеціалізація визначаються професійними стандартами або кваліфікаційними характеристиками професій працівників.
Колективним договором, а якщо договір не укладався – наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації – з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.
Таким чином, мінімальна заробітна плата для посади флориста та будь-якої іншої посади розраховується виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника (на рівні не менше 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб), доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці та потрібна бути не меншою, за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, а саме – 4 173,00 гривні.
Слід звернути уваги, що основою для нарахування заробітної плати працівника є посадовий оклад займаної ним посади, встановлений тарифною сіткою (штатним розписом) підприємства. Штатний розпис, згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 27.06.2007 № 162/06/187-07 «Щодо штатного розпису» – це документ, що встановлює для даного підприємства, установи, організації структуру, штати та посадові оклади працівників. У штатному розписі містяться назви посад, чисельність персоналу і оклади по кожній посаді. Прийняття, затвердження керівником підприємства штатного розпису проводиться шляхом видання спеціального локального нормативного акта (наказу), що визначатиме кількість працівників кожної професії з розподілом штатних одиниць за структурними підрозділами підприємства.
Штатний розпис підприємства повинен бути розроблений із диференціацією посад працівників, тобто, з урахуванням відповідних розділів та кодів професій, згідно Класифікатору професій України, у якому перелічені усі наявні в державі професії та кожній окремій професії чи її групі наданий код. Професії поділені на розділи у відповідності до кваліфікації працівника, рівня освіти та спеціалізації, складності професійних завдань та обов’язків, необхідності використання інструментів чи устаткування, продукції, яка виробляється, або послуг, що надаються. Отже, розміри посадових окладів працівників повинні встановлюватись із застосуванням коефіцієнту, який визначається роботодавцем, з метою додержання міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень (розділів Класифікатору професій України, розрядів, категорій працівників), на виконання вимог статті 96 КЗпП України. Наприклад, відповідно до Класифікатору професій України, код професії «Флорист» – 7331, професія відноситься до сьомого розділу «Кваліфіковані робітники з інструментом». Посадовий оклад флориста має бути встановлений у розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, із застосуванням коефіцієнту та перевищувати розміри окладів посад, які відносяться до восьмого розділу Класифікатору професій України «Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин».
Підсумовуючи викладене, повідомляємо, що розмір мінімальної заробітної плати, відповідно до чинного законодавства України, не залежить від посади працівника. Однак, враховуючи, що основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати працівників є затверджена штатним розписом тарифна сітка, розміри посадових окладів мають бути встановлені, з урахуванням показників, за якими відрізняються обов’язки працівників відповідних посад.
Олена Михайлюк,
головний державний інспектор
Головного управління Держпраці
у Дніпропетровській області