Питання збільшення надходжень до бюджету стали основними на черговому засіданні Громадської ради при ГУ ДФС у Дніпропетровській області
Четвертого лютого пройшло чергове засідання Громадської ради при ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Членами ради розглянуто цілу низку актуальних питань, пов’язаних з наповненням державного і місцевого бюджетів.
Одним з основних при обговоренні стало питання щодо порушення вимог законодавства України у сфері розміщення та функціонування тимчасових споруд на території Дніпропетровської області.
Розглянуті нововведення у податковому законодавстві, які набрали чинність з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», а також про внесення змін, які впливають на формування місцевих бюджетів.
Зокрема, на засіданні Громадської ради при ГУ ДФС у Дніпропетровській області, виконуючий обов’язки начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук окреслив основні аспекти та особливості кампанії декларування 2016 року.
Право громадян на податкову знижку
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з початку 2016 року триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році.
Громадяни, які згідно з нормами Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) зобов’язані надати декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) за 2015 рік, надають її до 01.05.2016.
Метою декларування доходів фізичних осіб – платників податків є не тільки сплата податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) до бюджету, а й повернення платникам сум податку, надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому податковому 2015 році.
Повернути частину податку, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації ними права на податкову знижку.
Згідно з положеннями статті 166 Кодексу платники податку мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:
– квитанціями;
– платіжними дорученнями;
– фіскальними або товарними чеками;
– прибутковими касовими ордерами;
– меморіальними ордерами тощо;
Крім того, понесені витрати підтверджуються копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Громадянам, які бажають реалізувати право на податкову знижку за результатами 2015 року, необхідно заповнити та подати декларацію по 31.12.2016 включно, тобто на протязі усього 2016 року.
Декларація надається фізичними особами – платниками податку до податкової інспекції за місцем свого проживання за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.
Щодо ставок єдиного внеску з 1 січня 2016 року
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до внесених змін єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) для платників, визначених частиною 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464), встановлено у розмірі 22% до бази нарахування (частина 5 статті 8 Закону №2464).
Таким чином, з 01.01.2016 введена єдина ставка єдиного внеску для усіх видів доходів у розмірі 22%, крім:
– підприємств, установ і організацій для працюючих інвалідів, для яких розмір ставки єдиного внеску складає 8,41% (частина 13 статті 8 Закону №2464);
– підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема, товариств УТОГ та УТОС – 5,3% (частина 14 статті 8 Закону №2464);
– підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (за умов, визначених частиною чотирнадцятою статті 8 Закону №2464) для працюючих інвалідів – 5,5% (частина 14 статті 8 Закону №2464).
Звертаємо увагу, що, починаючи зі звітного періоду січня 2016 року, утримання єдиного внеску із нарахованого доходу застрахованих осіб скасовано.
Особливості подання податкової декларації з рентної плати за звітний податковий період – місяць
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) для рентної плати за:
– користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (додаток 2);
– користування радіочастотним ресурсом України (додаток 4);
– транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами (додаток 10);
– транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України (додаток 11)
змінено базовий податковий (звітний) період з кварталу на місяць (підпункт 1 пункту 71 розділу І Закону №909).
Водночас визначено, що, починаючи із податкових періодів, які виникатимуть після набрання чинності Законом №909, авансові внески у податковому (звітному) кварталі у розмірі однієї третини суми податкових зобов’язань з рентної плати за попередній податковий (звітний) квартал не справляються (підпункти 3 – 4 пункту 71 розділу І Закону №909).
Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Таким чином, до набрання чинності формою податкової декларації з рентної плати, якою передбачено її складання за звітний (податковий) період «місяць», податкова декларація з рентної плати подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1051/27496 (далі – декларація).
Рекомендації щодо порядку заповнення декларації у першому кварталі 2016 року з урахуванням внесених змін надані Державною податковою службою України (далі – ДФС) у листі від 02.02.2016 №3276/7/99-99-15-04-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням:
http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66248….
Граничні терміни подання декларації за звітний (податковий) період «місяць» для податкових зобов’язань з рентної плати за:
– січень 2016 року – 22.02.2016;
– лютий 2016 року – 21.03.2016;
– березень 2016 року – 20.04.2016.
При цьому граничні строки сплати для податкових зобов’язань, визначених у додатках 2, 4, 10 та 11 до декларації за звітний (податковий) період, який дорівнює календарному місяцю, та дати проведення нарахування до ІКП за:
– січень 2016 року – 03.03.2016;
– лютий 2016 року – 31.03.2016;
– березень 2016 року – 03.05.2016.
Держава зробила крок на зустріч бізнесу, бізнес виведе заробітну плату з тіні та легалізує робочі місця
Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області звертає увагу юридичних та фізичних осіб – підприємців!
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909), яким, зокрема, внесено зміни до Закону України від 8 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Безумовним позитивом в податкових змінах є запровадження єдиної ставки (22 відсотка) нарахування єдиного соціального внеску.
Зменшення ставки єдиного внеску, це по перше зниження податкового навантаження на фонд оплати праці, що дозволяє суб’єктам господарювання збільшувати інвестиції у виробництво, підвищувати заробітну плату (посилювати мотивацію праці і підвищувати купівельну спроможність населення).
А в сукупності це призведе до підвищення ефективності виробництва, збільшення доходів підприємств, зростанню товарообігу, а отже і до збільшення надходжень податків та зборів до бюджету.
Проте головною метою прийняття закону є виведення заробітної плати з тіні, легалізації робочих місць. Зі зниженням податкового навантаження немає сенсу використовувати незаконні ризиковані механізми та схеми ухилення від сплати податків та зборів. Таким чином, знижуючи ставку єдиного внеску Держава зробила відповідальний крок назустріч бізнесу.
Незважаючи на складну соціально-економічну ситуацію в країні та розраховуючи на відповідальність платників податків перед Державою ГУ ДФС у Дніпропетровській області звертається до керівників підприємств вийти з тіні, підняти рівень заробітної плати та легалізувати робочі місця згідно з вимогами діючого законодавства.
Цим кроком ви подбаєте про добробут своїх працівників, про їх соціальний захист, гідне пенсійне забезпечення у майбутньому.
Дніпропетровщина – наш спільний дім, а щоб у рідному домі було затишно та комфортно жити слід працювати, отримувати за свій труд гідну заробітну плату та виконувати свій Конституційний обов’язок перед Державою в частині своєчасної сплати податків та зборів.