Працевлаштування осіб з інвалідністю за сприянням служби зайнятості
Право на працю — одне з фундаментальних прав людини, встановлене міжнародно-правовими актами, визнане всіма державами.
Це право відображає необхідність задоволення потреб людини у створенні суспільних благ та забезпеченні джерелами існування себе і своєї сім’ї.
Особам з інвалідністю законодавство у сфері праці регламентує трудові відносини, які передбачають певні державні гарантії, створення сприятливих умов, соціальний захист робітників. Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних
програм реабілітації, вживати додаткові заходи безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Статтею 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний.
На підставі Закону України «Про зайнятість населення» інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу, визнаються безробітними. Держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі інвалідам, які не досягли пенсійного віку. Пошук відповідної роботи для інвалідів здійснюється за рекомендаціями МСЕК, наявними у інваліда кваліфікації і знань, з урахуванням його побажань.
Бабушкінський (Шевченковський) районний центр зайнятості постійно працює в напрямку щодо працевлаштування громадян з обмеженими фізичними можливостями. Проблема працевлаштування цієї категорії громадян на сьогодні є актуальною та не простою. Проте, не дивлячись на складнощі, є приклади вдалої співпраці центру зайнятості з роботодавцями.
Одним з випадків вдалого працевлаштування людини з інвалідністю можна вважати приклад інваліда ІІ групи, який нещодавно звернувся до районного центру зайнятості та був зареєстрований як безробітний. Шукач роботи має неповну вищу освіту. У 1980 році закінчив Криворізький технікум громадського харчування та отримав кваліфікацію: технік-технолог. За досвідом роботи пройшов шлях від прибиральника до адміністратора, потім комірника.
За період перебування на обліку в центрі зайнятості безробітний разом із фахівцями опрацював кілька вакансій, пройшов співбесіди з роботодавцями. Отримав багато інформаційно-консультаційних послуг та рекомендацій з працевлаштування, відвідав кілька семінарів з техніки пошуку роботи та ярмарок вакансій, інше. Та вже незабаром особу з інвалідністю було працевлаштовано за направленням Бабушкінського РЦЗ адміністратором до приватного підприємства.
Сподіваємося, що колишній безробітний і надалі успішно працюватиме саме на цьому підприємстві, адже керівництво та колектив дуже тепло зустріли його та допомагають опановувати нові умови праці.