Про актуальні питання податкового законодавства під час Інтернет – конференції
Днями відбулася Інтернет – конференція начальника управління організації роботи Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Манушак Осипової на тему: «Актуальні питання податкового законодавства».
До вашої уваги деякі із питань, що цікавили платників.
Питання 1: Доброго дня! Скажіть, будь ласка, які суттєві зміни відбулися у цьому році в оподаткуванні неприбуткових організацій?
Відповідь.
Основними змінами з питань оподаткування неприбуткових організацій є:
– по-перше, затвердження Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 нового Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також виключення з нього організацій, які не відповідають критеріям неприбуткових;
– по-друге, затвердження наказом Міністерства фінансів України від 17 червня 2016 року №553 нової форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.
Постанова №440 набрала чинності 16 липня поточного року. Відповідно до цієї Постанови, неприбуткові організації повинні до 1 січня 2017 року привести у відповідність до вимог пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України статутні документи та надати до податкових інспекцій за місцем обліку їх копії.
Неприбуткові організації, які до 1 січня 2017 года не привели свої статутні документи у відповідність до вимог Кодексу та не надали копії таких документів до контролюючого органу, виключаються після 1 січня 2017 року таким органом з Реєстру у порядку, визначеному Постановою №440.
Звертаю увагу, що роз’яснення Державної фіскальної служби України стосовно алгоритму дій для неприбуткових організацій та контролюючих органів при включенні таких організацій до Реєстру та виключенні з нього надані у листі ДФС України від 25 серпня 2016 року №28602/7/99-99-15-02-01-17, з яким Ви можете ознайомитись на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України у розділі «Законодавство» – «Податкове» – «Листи».
Стосовно Наказу №553, яким затверджена нова форма Звіту, то він набрав чинності 2 серпня 2016 року. За новою формою необхідно звітувати неприбутковим організаціям, починаючи зі звітного періоду – 2016 рік.
Питання 2: Я фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування. Скажіть, будь ласка, яким чином, з урахуванням останніх змін у законодавстві, сплачуються авансові платежі для таких підприємців?
Відповідь.
Як визначено у підпункті 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України з урахуванням змін авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб на загальній системі оподаткування розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу.
Авансові платежі сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом, тобто до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня. Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.
Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.
Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому Кодексом (підпункт 177.5.3 пункту 177.5 статті 177 Кодексу).
Питання 3: Скажіть, будь ласка, хто має право на податкову знижку за навчання?
Відповідь.
Відповідно до статті 166 Податкового кодексу України право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має фізична особа – резидент – платник податку на доходи фізичних осіб, яка не є суб’єктами господарювання.
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються таким платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (підпункт 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 Кодексу).
Тобто, за 2015 рік платник податку повинен скористатися правом на нарахування податкової знижки до кінця 2016 року, так як таке право на наступні податкові роки відповідно до підпункту 166.4.3 Податкового кодексу України не переноситься.
Підпунктом 166.3.3 статті 166 Податкового кодексу визначено, що фізична особа – платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених ним на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. За 2015 рік сума податкової знижки не може перевищувати 1710 гривень у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом 2015 року.
Нагадуємо, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (підпункт 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Питання 4: Для яких категорій населення на теперішній час передбачені чинним законодавством пільги по земельному податку?
Відповідь.
Як визначено підпунктом 281.1 статті 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються наступні категорії населення:
– інваліди першої і другої групи;
– фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
– пенсіонери (за віком);
– ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
– фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому, звертаємо увагу, що таке звільнення від сплати земельного податку, поширюється лише на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:
а) для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
б) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):
– у селах – не більше як 0,25 гектара;
– у селищах – не більше 0,15 гектара;
– у містах – не більше 0,1 гектара;
в) для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,1 гектара;
г) для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
д) для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Фізична особа, яка має підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинна надати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують її право на таку пільгу.
Питання 5: Якщо квартира знаходиться у спільній власності декількох осіб, то хто повинен сплачувати податок на нерухоме майно?
Відповідь.
Порядок визначення платника податку на житлову нерухомість, яка перебуває у спільній частковій або спільній сумісній власності декількох осіб регламентується підпунктом 266.1.2 статті 266 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до його норми:
а) якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, то платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
б) якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, то платником податку є одна з таких осіб – власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
в) якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, то платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Питання 6: Скажіть, будь ласка, за яких умов фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку звільняються від сплати єдиного податку?
Відповідь.
Від сплати єдиного податку відповідно до пункту 295.5 статті 295 Податкового кодексу України звільняються виключно платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, у таких випадках:
– на період щорічної відпустки тривалістю один календарний місяць на рік. Інформація про період такої відпустки вказується у відповідній заяві довільної форми, що подається до державної податкової інспекції за місцем реєстрації платника (підпункт 298.3.2 пункту 298.3 статті 298 Податкового кодексу України);
– на період хвороби, обов’язково підтвердженої копією листка (листками) непрацездатності, за умови, що хвороба триває не менше 30-ти календарних днів. При цьому, інформація про термін тимчасової втрати працездатності вказується у відповідній заяві довільної форми, що подається до державної податкової інспекції за місцем реєстрації платника, з обов’язковим доданням копії листка непрацездатності (підпункт 298.3.2 пункту 298.3 статті 298 Кодексу).
Звертаємо увагу, що згідно з пунктом 295.6 статті 295 Кодексу суми єдиного податку, сплачені платниками єдиного податку першої і другої груп, як авансові внески відповідно до пункту 295.5 статті 295 Кодексу, підлягають зарахуванню у рахунок майбутніх платежів з цього податку за заявою такого платника. А помилково та/або надміру сплачені суми єдиного податку підлягають поверненню платнику у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Щодо сплати фізичною особою транспортного податку, якщо протягом звітного року термін використання легкового автомобіля досягне 5 років
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Кодексу є об’єктами оподаткування.
Об’єктом оподаткування транспортного податку є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Кодексу).
Транспортні засоби, що використовувалися, – транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби (п.п. 14.1.251 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з п.п. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 Кодексу обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Підпунктом 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Кодексу передбачено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Транспортний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 Кодексу).
У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років (п.п 267.6.7 п. 267.6 ст. 267 Кодексу).
Відповідне питання – відповідь розміщене у категорії 111.05 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».
Щодо визначення юридичною особою – платником єдиного податку третьої групи доходу при безоплатному отриманні товарів (робіт, послуг)
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) для юридичної особи платника єдиного податку третьої групи доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Зокрема, згідно з п. 292.3 ст. 292 Кодексу до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).
Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Слід зазначити, що відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
З огляду на зазначене, до суми доходу юридичної особи платника єдиного податку третьої групи включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) з урахуванням звичайних цін. При цьому поняття звичайна ціна визначено п.п. 14.1.71 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, з урахуванням особливостей, обумовлених ст. 39 Кодексу.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 108.01.02 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб сум сплачених суб’єктом господарювання за навчання фізичної особи – найманого працівника одним платежем в поточному році за весь період навчання, який складається з декількох років
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до пп.165.1.21 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) до доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, відноситься сума, сплачена роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізичну особу, але не вище розміру, визначеного в абз. першому пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 Кодексу на кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір (контракт) про взяті зобов’язання з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу і отримання спеціальності (кваліфікації) не менше ніж три роки.
Якщо працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню у загальному порядку.
Законодавством не встановлено обмежень щодо терміну, за який роботодавець має право здійснити оплату за навчання найманого працівника.
Враховуючи вищевикладене, якщо суб’єкт господарювання сплатив за навчання фізичної особи – найманого працівника однією сумою в поточному році за весь період навчання, який складається з декількох років, така сума, з урахуванням розміру, визначеного пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ, оподаткуванню не підлягає.
При цьому, якщо працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом періоду такого навчання або трьох років після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу, то сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню у загальному порядку.
Відповідне питання – відповідь розміщене у категорії 103.02 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».