Пряма телефонна лінія в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську
Днями в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську відбулась пряма телефонна лінія з актуальних питань пенсійного забезпечення з начальником управління Тетяною Павлівною Кучер.
Наводимо найбільш актуальні питання, які були порушені в ході проведення сеансу телефонного зв‘язку «гаряча лінія»:
Питання: Я пенсіонер з 25 серпня 2002 року. Після виходу на пенсію працював до 27 травня 2011 року. У 2011 році мені було зроблено перерахунок пенсії. Отримую виплату в розмірі 2455,68 грн. Прошу пояснити, чому такий розмір пенсії, адже я 17 років працював на посаді за Списком № 1.
Відповідь: Розмір пенсії в солідарній системі залежить від страхового стажу особи та, що важливіше, від того, який вона отримувала протягом своєї трудової діяльності заробіток (дохід), з якого було сплачено внески Пенсійний фонд України.
Пенсія за віком за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пен сійне страхування» (далі – Закон) визначається як добуток коефіцієнта страхового стажу особи на визначений в установленому порядку заробіток для обчислення пенсії.
За кожний повний рік стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, розмір Вашої пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу, до якого за роботу в особливо шкідливих умовах протягом 17 років додатково зараховано 17 років, та отриманого заробітку. Водночас на розмір Вашої пенсії впливає той факт, що вона призначена 14 років тому.
Питання: Я інвалід. Дата огляду у МСЕК – 25 грудня 2015 року, інвалідом мене визнано з 15 грудня 2015 року. У Пенсійний фонд із заявою про призначення мені пенсії по інвалідності я звернувся 16 березня 2016 року. З якого часу мені має встановлюватися виплата — з дати встановлення інвалідності чи з дати звернення за призначенням пенсії?
Відповідь: Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців із дня встановлення інвалідності.
Оскільки між датою звернення за пенсією (16.03.2016 р.) і датою встановлення інвалідності (датою огляду – 25.12.2015 р.) не пройшов тримісячний термін, пенсія по інвалідності Вам має призначатись із дня визнання Вас інвалідом (з 15 грудня 2015 року).
Питання: Чи зараховують до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, період роботи на посаді інструктора зі спорту в дитячому садку?
Відповідь: Відповідно до п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсії за вислугу років призначають за нормами цього Закону в разі досягнення особою пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон).
Пунктом «е» ст. 55 Закону та Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 (далі – Перелік), передбачено, зокрема, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти після досягнення певного віку і за наявності спеціального стажу роботи відповідної тривалості.
Пунктом «1. Освіта» Переліку передбачено в дошкільних навчальних закладах всіх типів, зокрема дитячих садках, посади завідувача, вихователя-методиста, вихователя, музичного керівника, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда, практичного психолога.
Посада інструктора зі спорту в дошкільних навчальних закладах у Переліку не передбачена. Тому для зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону, періоду роботи в дитячому садку на посаді інструктора зі спорту підстав немає.