Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) інформує.
21-го серпня 2017 р. ветерани територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківської районної у місті Дніпрі відзначили три чудові свята – три Спаса.
Ветеранів сердечно привітала зав.відділення денного перебування Світлана Біленко: «Нехай входить свято в кожен дім благословенною працею, Молитвою і освяченими плодами! Мир Вам і Вашим сім’ям!»
Тамара Бобко розповіла про Три Спаса:
Перший Спас називається “Походження древ Хреста Господня». Це торжество відзначається 14 серпня. У царській скарбниці в Константинополі в храмі Святої Софії зберігалася реліквія – частки деревини хреста, на якому розіп’яли Христа. Ці частинки мали чудотворною силою, зцілювали і могли зупиняти епідемії у Візантії. У жарку пору священнослужителі виносили з храму ці частинки і проходили з ними по вулицях міста, прямуючи до водоймищ. Цей Спас важко віднести до свят, тому що в цей день починається Успенський пост. Він триває з 14 по 27 серпня. За своєю суворістю він такий же, як і Великий піст. Не можна їсти ні м’ясного, ні молочного. Перший Спас називається ще «медовим»: стільники заповнені медом, бджолам пора влаштовуватися на зимівлю. Отже, можна спробувати свіжого меду. У першого Спаса є ще одна назва – «Маковей»: у цей час на півдні Русі встигав мак. У цей же день відзначається пам’ять сімох святих Старого Завіту – мучеників Маккавеїв.
Преображення Господнє – Другий Спас
Це свято називають на Русі ще й Яблучним Спасом. Святкують його щорічно
19 серпня. Головним його обрядом є освячення плодів і злаків у церквах. За традицією люди приносили для окроплення святою водою добірні яблука, аромат яких заворожував всіх присутніх в церкві людей, як у Преображенських куточках Едему. Вважалося, що яблука вже встигли до цього дня і їх можна починати їсти. До 19 серпня є достигаючі яблука не дозволялося – це вважалося гріхом. Яблучний Спас триває протягом дев’яти днів. Яблука можна їсти, пригощати ними один одного, кого довелося зустріти, готувати з них різні страви, робити зимові заготівлі. Можна, нарешті, дати волю кулінарним фантазіям. Наприклад, яблука в меду: два очищених і порізаних яблука варити протягом 5 хвилин в 50 грамах води, в яку слід додати 0,1 грама лимонної кислоти, дві столові ложки меду або 40 грамів цукру. Після того як маса охолоне, яблука вийняти на блюдце, а в остуджений медовий сироп додати 2 столові ложки терпкого вина. Перед подачею на стіл яблука залити цим сиропом.
З трьох свят, які називаються Спаса (вони отримали таку назву, тому що присвячені чудесним справах Спасителя), тільки це свято, або Другий Спас, входить до числа «двунадесятих свят ». Він присвячений подіям вирішальним для переконання учнів Христа, що перед ними – Спаситель.
Зійшовши на гору разом зі своїми учнями, Христос став молитися, і незабаром Його обличчя і одяг засяяло. Прийшли до Нього пророки Ілля та Мойсей, які вже давно покинули світ. Пролунав небесний голос Господа: «Це Син Мій коханий».
19 серпня 1456 біля стін Белграда православними сербами була розгромлена непереможна турецька армія. З тих пір Другий Спас став відзначатися як велике свято.
Третій Спас – 29 серпня
Ще його називають «Дожинки», тому що закінчується прибирання хлібів, або «хлібний». А так як до цього часу достигають горіхи, цей Спас носить ще й назву «горіховий». Церква ж називає це свято «Перенесення Нерукотворного образу Господнього». Істинне походження цього свята несе нас у далеку історію. Князь Едесси, Авгар, захворів на проказу. Він лікувався досить довго, але все безуспішно, поки не почув про чудотворця з Палестини. Це був Ісус Христос. Князь послав до нього гінця. Христос після вмивання витер своє обличчя рушником, на якому закарбувалось зображення обличчя Господа. Гонець відвіз цей рушник князю, і лише один дотик до цього рушникові полегшило страждання князя, а потім і зцілило його зовсім. Рушник (убрус) Христа стало прапором на Воротньої вежі Едесси, так як воно врятувало владику. Так народився звичай захищати Воротньої башти міст християн зображеннями Христа, іконами Спасителя (Спаса). Тому Воротня башта московського Кремля називається Спаській. Звідси бере витоки ще одна назва свята – «Спас на полотні».
Релігійні притчі та прикмети Спаса прочитали Тамара Дорофеєва і Олександр Попов:
Перший Спас
На Макавеї збирають мак. На Перший Спас святи колодязі, святи вінки хлібні. Відцвітають троянди, падають хороші роси. З Першого Спаса і роса хороша. Готуй току, і стодоли. Паші під озимину, цей озимину. Заламував соти. На Перший Спас коней (весь худоба) купають.
Другий Спас
Прийшов Спас – усьому час: плоди зріють. Прийшов Спас – бери рукавиці про запас. До Другого Спаса не їдять ніяких плодів, крім огірків. На Другий Спас висвітлюють плоди і мед. З Другого Спаса їдять яблука. З Другого Спаса засівай озимини. Проводжають захід сонця в полі з піснями. Бджолярі дістають з вуликів перші медові стільники і святили в церкві, знімають плоди.
Третій Спас
Закінчення жнив. Іменинний сніп (останній). Примовляють: «Жнівка, жнівка, віддай мою сильця: на товкач, на колотило, на молот, на криве веретено». Ластівки відлітають в три рази, в три Спаса.
Наталія Деркач прочитала вірш Володимира Присяжнюка (м. Івано-Франківськ) “Медовий Спас», Олена Назаренко – вірш Неоніли Яніцької (м. Хмельницький) “Дочекалися Спаса”, Микола Кушнір – вірш Руслани Дудич (м. Дрогобич») «Якщо ти нарікаєш на життя».
Галина Новохатько та Катерина Мавдюк заспівали пісню “Яблуневий вечір”,
Олександр Янковський та Олена Швець-Васіна – «Яблуні в цвіту», Ольга Денисенко – «Де ж ти, мій сад?» і «Літо-літечко», Любов Сомик – «І на Марсі будуть яблуні цвісти», Віолета Осіння та Лія Радіонова – «В саду гуляла», Катерина Мавдюк – «Мамині яблуні».
Ансамбль «Горобинка» виконав пісні «Слава Богу за все», «Дай нам, Боже», «Хай буде гаразд».
Наприкінці присутні поласували дарами солістів ансамблю «Горобинка» – свяченими яблуками, медом, пряниками, виноградом.
Слава Богу за все – за скорботу і радість!
Олена Швець-Васіна,
організатор культурно-дозвіллєвої роботи територіального центру
соціального обслуговування (надання соціальних послуг)
Шевченківської районної у місті Дніпрі ради