Топ-5 причин пожеж у багатоповерхівках
На жаль, статистика пожеж не тішить. Щодня виникають десятки пожеж по всій Україні, в місті Дніпро, зокрема, в 2017 році зросла тенденція пожеж в будинках підвищеної поверховості та інших багатоквартирних житлових будинках, не зважаючи на щоденну роботу з профілактики пожежної безпеки. Нам всім здається, що лихо нас обійде. Всім. Здається. Будь з ким, але точно не з нами. Кожен в цьому впевнений. А лихо бере і трапляється.
Обдумуючи основні причини пожеж, опираючись на статистику 2016 року інспекторський склад Дніпровського міського управління Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області, прийшов до наступних висновків. Отже, топ-5 основних упущень громадян, які спровокували пожежу. Та рекомендації по їх усуненню.
1. Більшість живе собі в будинку, та й живе. І байдуже, що його побудували в 1986 році, наприклад, а то й того раніше. Коли найбільшим навантаженням на електромережу був телевізор та холодильник. А за вікном вже 2017 рік. Коли в кожного другого, навіть в однокімнатній квартирі присутній електричний чайник, бойлер, пральна машина, мікрохвильова піч, комп’ютер, модем, обігрівач та інші побутові предмети, без яких ми вже не являємо свого життя. А на ніч ще й телефон на зарядження не забуваємо підключити. А про стару електричну мережу, забуваємо, на жаль. А вона не витримує таких навантажень. “Не й де в одну ногу з часом” самостійно, без нашої допомоги. Звідси і перша причина пожеж — короткі замкнення та перевантаження електричної мережі.
Тому, фахівці Служби порятунку наполегливо рекомендують, першочергово, звернути увагу якого року будівництва саме Ваш будинок, і наскільки сучасна Ваша електромережа, чи витримає вона навантажень, чи можливо варто замість нових шпалер, поновити “винуватицю більшості пожеж”?!
2. Ми живемо в метушні. Весь час кудись поспішаємо. Кожну хвилину цінимо. Але інколи цієї хвилини нам і не вистачило. Не вистачило хвилини, коли вранці поспішаючи на роботу не впевнилися що вимкнули електричний обігрівач, праску чи випрямляч для волосся. Йдучи на обід з роботи, не вистачило хвилини вимкнути обігрівач, з думкою щоб повернутися і було затишно та тепло, а не чекати допоки він нагріється. І йдучи до дому з роботи, також хвилини не вистачило вимкнути все з розеток. Навіщо. Зранку ж знову вмикати доведеться. А повертаючись туди, де пожалкували хвилини, спостерігаємо руїни. І все те, що наживалося працею знищено. Від вогню. Від обігрівача чи тієї ж праски. А одна хвилина могла б все змінити. Занадто висока ціна однієї хвилини, чи не так?
Тому закликаємо всіх громадян — покидаючи приміщення, не пошкодуйте декілька секунд перевірити, чи все вимкнули з розеток і спокійно йдіть по своїм справам.
3. Найнебезпечніше місце в помешканні — це кухня. Кожна господиня зараз зрозуміє про що йде мова.
Переміщаємось до кухні. Ставимо на плиту яєчню чи чайник і відволікаємось на телефонний дзвінок чи домашніх улюбленців. Людський фактор присутній всім і все тримати в голові не завжди вдається, і ми можемо забути про це. Розумниця-плита приготувала яєчню і вже “готує” саму сковорідку лишену на ній. А поруч кухонний рушник вже також “готується”. Підводячи підсумки розуміємо, що продукти залишені без нагляду на плиті чи в печі, та тліючі матеріали, сірники наприклад, необережно кинуті у відро зі сміттям — найпоширеніші винуватці пожеж на кухнях.
Вогнеборці закликають всіх, будьте уважними, ну будь ласка.
4. Татко лишив запальничку, а ненька сірники. Дитя думає, буду таким же дорослим як батько, бере до рук запальничку і запалює штору що висіла поруч… зверніть увагу, “висіла” – вже минулий час, вона за лічені секунди згорить. І вам пощастить якщо лише вона і вогонь не перекинеться на килим чи ще гірше одяг…. Або чому б першокласниці не стати такою ж розумницею як мама і не приготувати собі обід, взяти сірнички… не дотягтися до плити та засмутившись, підпалений або ж ще не перетлівший сірник кинути на стіл, де нова красива скатерть прикрашала кухонний стіл. Так, знову в минулому часі.
Дорогі батьки. Вчителі. Вихователі. Громадяни. Не залишайте дітей без нагляду! Тримайте щонайдалі сірники та запальнички, поясніть дітям що це не іграшка, і ще набавляться цими предметами коли виростуть.
5. Ми всі можемо собі дозволити трішки релаксу випивши якісь алкогольні напої, про те це не значить, що можна втрачати пильність. Куріння це взагалі шкідливо. А куріння в нетверезому стані ще шкідливіше, і не лише для нашого здоров’я. А й для нашого життя. Для нашої безпеки. Сумна статистика навіть не говорить, а кричить про те, що значний відсоток пожеж в житлових будинках спричинені курінням в стані алкогольного сп’яніння, “не затушеного бичка” викинутого в сміттєпровід, або просто смітник в кімнаті, або ж сон з сигаретою в руках. На жаль, таке трапляється не лише в кінематографі, а й в реальному житті.
Дорогі мешканці та гості міста Дніпра! Служба порятунку завжди, звісно, прийде на допомогу, проте пожежі легше попередити чим їх загасити. Бережіть своє життя, своє майно, відповідально ставтеся до власної безпеки та будьте свідомими громадянами!
Ольга Рудовол
Провідний інспектор ВЗНС Дніпровського міського управління ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області