У ЦЕНТРАХ ЗАЙНЯТОСТІ ІНВАЛІДІВ ПОВЕРТАЮТЬ ДО АКТИВНОЇ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
О.А. Ткаченко, фахівець І категорії з профорієнтації відділу активної підтримки безробітних Бабушкінського РЦЗ м. Дніпро
До Міжнародного дня інвалідів Бабушкінським районним центром зайнятості м. Дніпро, спільно з Третім дніпропетровським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та представниками роботодавців, проведено семінар-тренінг та міні-ярмарок вакансій для осіб з інвалідністю.
Мета заходів – формування та розвиток базових навичок поведінки на ринку праці через освоєння технології успішних дій на ньому, досягнення суттєвих зрушень у забезпеченні швидкого доступу до зайнятості осіб даної категорії, зменшення тривалості пошуку роботи.
Семінар-тренінг розпочався з визначення складових успіху у пошуку роботи, усвідомлення перешкод у працевлаштуванні осіб з інвалідністю (зовнішніх та внутрішніх (особистих), факторів, які необхідно враховувати при пошуку роботи з орієнтацією на потреби місцевого ринку праці. Учасники визначили та обговорили найбільші помилки претендентів у пошуку роботи, провели самоаналіз власного потенціалу та якостей, необхідних для активного пошуку роботи, визначили власні пріоритети.
Особливу увагу було приділено техніці співбесіди (інтерв’ю) з роботодавцями. Слухачі дізналися про види та структуру співбесіди, отримали рекомендації щодо підготовки до співбесіди, поведінки на співбесіді. Було запропоновано перелік типових питань, які необхідно обговорити з роботодавцем. Зокрема, на що слід звернути увагу у ході спілкування з роботодавцем, як уникнути стресу, як ефективно та виграшно провести самопрезентацію, уникаючи «гострих» моментів, що найбільш впливає на результати співбесіди, як не слід вести себе, варіанти можливих відповідей на питання роботодавців та ін. За допомогою інтерактивних вправ безробітні опанували методи та форми ефективної самопрезентації, методи ділового спілкування тощо.
У ході проведення семінару відбулася бесіда з присутніми про особливості життя інвалідів у сучасному соціумі, їх проблеми та переживання. Учасникам заходів надали рекомендації, як змінити відношення до своєї хвороби та навчитися взаємодіяти з нею, як з трудним партнером, перетворити її на стимул до самовдосконалення; наголосили на необхідності знайти нові сенси у особистому житті та трудовій діяльності, сформувати нове відношення до себе як до абсолютно повноцінної людини, підвищити особисту цінність та самоповагу; надали рекомендації щодо зняття внутрішньої напруги та психологічних бар’єрів при спілкуванні з оточуючими, як відчувати свою неповторність та значущість.
Міні-ярмарок вакансій відбувся за участю ТОВ «Бонтой» та ФОП Чіпко Н.І. Представники роботодавців ознайомили присутніх з наявними вакансіями та умовами праці. Шукачам роботи пропонували вакансії: адміністратор черговий, прибиральник виробничих приміщень.
Роботодавці зауважили, що на підприємствах створюються індивідуальні умови для осіб з інвалідністю під індивідуальні програми реабілітації. Стимулювання інвалідів на робочу місці здійснюється за рахунок встановлення індивідуальної оплати праці, режиму робочого часу і часу відпочинку, тривалості щорічної та додаткової оплачуваних відпусток та інше. Передбачено створення спеціальних умов праці, які дозволяють не тільки стежити за збереженням здоров’я працевлаштованого інваліда, а й ефективно вирішувати всі проблеми організаційного та соціального характеру.
По закінченню заходів їх учасникам наголосили, що успіх у працевлаштуванні залежить від кожного особисто. Позитивне мислення, віра в себе, активність, професіоналізм, володіння технікою пошуку роботи, ефективними навичками спілкування з роботодавцем – складові успіху у пошуку роботи.
Служба зайнятості вирішує питання зайнятості кожного шукача роботи з інвалідністю, насамперед, через адресний, індивідуальний підхід і, у такий спосіб, сприяє його поверненню до активної трудової діяльності.