Земельні відносини: новації 2018 року для фізичних осіб
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що Законом України від 07.12.2017 №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі – Закон №2245) до Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) внесено зміни, зокрема в частині плати за землю з фізичних осіб.
Так, змінами внесеними до п.п.12.3.3 п.12.3 ст.12 ПКУ визначено, що копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін до них.
Контролюючі органи не пізніше 10 липня поточного року складають зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях та подають її в електронній формі центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях.
Отже, орган місцевого самоврядування у дисятиденний строк з дня затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земель направляє в електронній формі до контролюючого органу інформацію про нормативну грошову оцінку земель.
Контролюючі органи не пізніше 10 липня поточного року складають зведену інформацію про нормативну грошову оцінку земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про проведену нормативну грошову оцінку земель.
Звертаємо увагу на те, що змінами, внесеними до п.281.2 ст.281 ПКУ, скасовані обмеження щодо застосування пільги до однієї ділянки із сплати земельного податку фізичними особами. Так, з 01.01.2018 звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для категорії фізичних осіб, які визначені п.281.1 ст.281 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм.
Водночас, змінами, внесеними до ПКУ, уточнений порядок сплати фізичними особами земельного податку у разі неотримання у встановлені строки повідомлення-рішення.
Щодо справляння орендної плати за земельні ділянки, то змінами, внесеними до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПКУ, встановлено, що мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності не може бути менше розміру земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування – не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативно грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Крім того, підрозділ 6 розділу ХХ ПКУ доповнено п.9, яким встановлено, що індекс споживчих цін за 2017 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків. Тобто, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 2017 рік становить 1,0.
Перелік країн, на які поширюється дія Конвенції
про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує, що за повідомленням Державної фіскальної служби України (далі – ДФС) на офіційному сайті Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) за посиланням http//www.oecd.org/ctp/exchange-of-tax-information/ розміщена інформація щодо актуалізованого переліку країн та юрисдикцій, на які поширюється дія Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (далі – Конвенція). Перелік, наданий листом ДФС від 14.09.2017 №24504/7/99-99-01-02-02-01, доповнено країною Гватемала.
Перелік країн та юрисдикцій, на які поширюється дія Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах
(станом на 29.12.2017)
Австралія
Казахстан
Південна Африка
Австрія
Камерун
Польща
Азербайджан
Кайманові острови
Португалія
Албанія
Канада
Російська Федерація
Ангілья
Кіпр
Румунія
Андорра
КНР
Самоа
Аргентина
Колумбія
Сан-Марино
Аруба
Корея
Саудівська Аравія
Барбадос
Коста Ріка
Сейшельські острови
Беліз
Кюрасао
Сенегал
Бельгія
Латвія
Сент-Вінсент і
Бермудські острови
Ліван
Гренадіни
Болгарія
Ліхтенштейн
Сент-Кітс і Невіс
Бразилія
Литва
Сент-Люсія
Британські Віргінські
Люксембург
Сінгапур
острови
Маврикій
Сінт-Мартен
Великобританія
Малайзія
Словаччина
Гана
Мальта
Словенія
Гватемала
Маршаллові острови
США
Гернсі
Мексика
Туніс
Гібралтар
Молдова
Тьоркс і Кайкос
Гренландія
Монако
Уганда
Греція
Монсеррат
Угорщина
Грузія
Науру
Уругвай
Данія
Нігерія
Ферерські острови
Джерсі
Нідерланди
Фінляндія
Естонія
Німеччина
Франція
Ізраїль
Ніуе
Хорватія
Індія
Нова Зеландія
Чехія
Індонезія
Норвегія
Чилі
Ірландія
Острів Мен
Швейцарія
Ісландія
Острови Кука
Швеція
Іспанія
Пакистан
Японія
Італія
Панама
Платникам ПДВ щодо алгоритму обрахунку
показника ∑Перевищ в СЕА ПДВ
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області доводить до відома платників ПДВ, що функціонування Системи електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) регламентовано ст.200¹ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ).
Відповідно до п.200¹.3 ст.200¹ ПКУ складовою формули, що визначає суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування (далі – ПН/РК) (далі – реєстраційна сума) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) є показник ∑Перевищ – загальна сума перевищення податкових зобов’язань (далі – ПЗ), зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником ПН та РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН.
Зазаначений показник визначається як різниця між:
сумами ПЗ за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі ст.192 ПКУ, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них,
та сумами податку, зазначеними платником ПДВ в ПН, що складені за такими операціями (в тому числі ПН, які видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та РК до них, зареєстрованих у ЄРПН.
Отже причинами виникнення показника ∑Перевищ є:
1. не реєстрація в ЄРПН ПН/РК;
2. порушення вимог ст.187, п.192.1 ст.192 ПКУ при визначенні ПЗ з ПДВ;
3. помилки платників при включенні до декларації з ПДВ РК на зменшення ПЗ з ПДВ, зареєстрованих із запізненням (включення в періоді складання, а не реєстрації, та навпаки) (підлягає виявленню і коригуванню згідно запитів за формою – Таблиця 1).
Форма запиту на виправлення помилок
щодо обрахунку показника ∑Перевищ
Таблиця 1
ЄДРПОУ
НАЗВА
Період
∑Перевищ
СУМА
Сума податку, зазначена у рядках декларації за звітний періоду (1.1Б+1.2Б+4.2Б+6Б+7Б+8Б) та кол.6
(1.1Б+1.2Б+4.2Б+6Б+7Б+8Б) уточнюючих розрахунків до відповідного періоду
Суми ПДВ за даними ПН/РК складених у відповідному звітному періоді та зареєстрованими в ЄРПН
Примітка (вказати конкретні ПН з датою виписки, номером, які не враховано при обрахунку показника «перевищ»)
Шляхи виправлення помилки
ΣПеревищ «Override209» – є сумою перевищення ПЗ, зазначених платником податку, який згідно зі ст.209 ПКУ до 01.01.2017 застосовував спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, у поданих податкових деклараціях з позначкою «0121»/«0122»/«0123»/«130» за період з липня 2015 року по грудень 2016 року з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником ПН та РК до таких ПН, в другій частині порядкового номера яких зазначений код «2» або «3», які були складені з 01.07.2015 по 31.12.2016 та зареєстровані в ЄРПН у період з 01.07.2015 по 15.01.2017.
Слід зазначити, що законом України від 21.12.2016 №1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» ст.200¹ ПКУ доповнено п.200¹.9 такого змісту:
«Якщо у платника податку загальна сума ПЗ, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником ПН та РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН (∑Перевищ), а сума, визначена пунктом 200¹.3 статті 200¹ ПКУ (∑Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником ПН або РК до такої ПН за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати ПН або РК в ЄРПН на суму податку, що дорівнює значенню показника ∑Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати ПЗ за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи ПЗ, які були сплачені платником податку, та ПЗ, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ∑ПопРах незалежно від значення показника ∑Накл, визначеного відповідно до п.200¹.3 цієї статті.
Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки ПН за звітні періоди, в яких виникло перевищення ПЗ, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником ПН та РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН (∑Перевищ)».
У зв’язку з цим ДФС України доопрацьовано програмне забезпечення СЕА ПДВ в частині обрахунку показника ∑Перевищ, який обраховується за кожний звітний період окремо.
Оновлена декларація про майновий стан і доходи вже в дії
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що декларування доходів, отриманих у 2017 році громадянами, розпочато.
Відповідно до п.179.9 ст.179 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У 2018 році громадяни подають податкову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (зі змінами, внесеними наказами Міністерства фінансів України від 15.09.2016 №821 та від 06.06.2017 №556), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743.
Податкова декларація є уніфікованою та єдиною для всіх встановлених розділом ІV ПКУ випадків її подання.
При поданні податкової декларації слід враховувати те, що:
– розрахунки окремих видів доходів (витрат) мають міститися в додатках до податкової декларації, що заповнюються виключно платниками податку за наявності таких доходів (витрат);
– податкова декларація та додатки до неї мають складатися з використанням загальновживаної термінології, а також відповідати інструкції щодо їх заповнення;
– податкова декларація та додатки до неї мають ідентифікувати платника податку та містити інформацію, необхідну для визначення суми його податкових зобов’язань або суми податку, що підлягає поверненню у разі використання платником податку права на податкову знижку.
Бланки податкових декларацій безоплатно надаються контролюючими органами платникам податку на їх запит, а також є загальнодоступними для населення.
Слід зазначити, що на офіційному веб-порталі ДФС України за допомогою електронного сервісу «Декларування громадян» за посиланням http://sfs.gov.ua/others/deklaruvannya-gromadyan та у рубриці «Електронні форми документів» за посиланням http://sfs.gov.ua/elektronni-formi-dokumentiv/podatok-na-dohodi-fizichnih-osib/ розміщено у вільному доступі бланк податкової декларації.
Платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов’язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.